[RELACJA] Mural z Zofią Lipską w Lewkowie już odsłonięty! – 21.06.2026
Na cześć Zofii Lipskiej, organiczniczki z Lewkowa, na przystanek w podostrowskim Lewkowie odsłoniliśmy dziś (dosłownie) mural z jej podobizną.
Projekt opracował i wykonał Pan Konrad Moszyński muchadsgn.com, który jest autorem innego projektu z Wojciechem Lipskim, na przystanku w Czekanowie.
– Zofia Lipska podejmowały wiele prospołecznych działań, by uczyć, pomagać i uświadamiać, nie tylko kobiety, ale także wszystkich mieszkańców Lewkowa i okolicznych miejscowości, czy wsi, które przylegały do majętności lewkowskiej. I chodzi nie tylko o naukę czytania, o bibliotekę , którą stworzyła w lewkowskim pałacu, budowę ochronki, specjalnego sklepu zwanego konsumem – mówiła podczas odsłonięcia prawnuczka Zofii Lipskiej Agata Jankowiak z domu Lipska, córka Wojciecha Lipskiego, wnuczka Jana i Antoniny Lipskich.
Całość projektu była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy z Gmina Ostrów Wielkopolski, która jest organem nadzorującym przystanki położone na swoim obszarze. Gmina wyremontowała wiaty i przystanki, podnosząc bardzo ich jakość.
Projekt został dofinansowany z projektu Szlak Pracy Organicznej, który koordynuje Pałac w Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, a dofinansowanie pochodzi z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Podwójną wartość takich projektów – i estetyczną i merytoryczną – podkreślała obecna na odsłonięcia murala Koordynatorka Szlaku Pracy Organicznej Pani Oliwia Olesiejuk.
W otwarciu murala udział również wzięli Pan Dariusz Pryczak, Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski, Pan Michał Szymoniak, Przewodniczący Rady Gminy Ostrów Wielkopolski oraz Pan Andrzej Pichet, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczy Rady Muzeum, działającej przy Muzeum w Lewkowie.
Wszystkim Gościom dziękujemy za udział w tym wydarzeniu!









