Bardzo udany koncert w Lewkowie

Opublikowano 6 września 2023, 09:48

Nadkomplet publiczności odpowiedział na zaproszenie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Muzeum w Lewkowie i wysłuchał koncertu skrzypcowego Gabrieli Balcerek pt. „Muzyka i młodość”. Wybitnej skrzypaczce na fortepianie zagrał Łukasz Kryjom, a słowo wstępne wygłosił Witold Pelka.

Gabriela Balcerek ukończyła z wyróżnieniem POSM II stopnia w Poznaniu. W listopadzie 2022 r. została przyjęta do najbardziej prestiżowego konserwatorium muzycznego na świecie – Royal College of Music, gdzie będzie kształcić się w klasie prof. Alexandra Gilmana.

Na egzaminie wstępnym zagrała Koncert D-dur P. Czajkowskiego oraz Introdukcje i Tarantelle Pablo de Sarasate. Następnie została poproszona (tylko 4 osoby) o ponowne wykonanie tych utworów przed Komisją Stypendialną. Komisja doceniła jej umiejętności i orzekła, że może otrzymać od Royal College stypendium w wysokości 2/3 kwoty czesnego tj. 18 tys. GBP. na każdy rok studiów (4 lata).

Tak znaczne wsparcie to także znak ze strony uczelni, że chciałoby mieć ją w gronie swoich studentów. Mimo to brakująca kwota czesnego to 9,3 tys. GBP. Pieniądze z koncertu zostały przekazane młodej artystce.

Kolejny koncert w Lewkowie już 1 października 2023r.