Drzewa Genealogiczne – wystawa w Muzeum

Opublikowano 18 września 2023, 09:36

Rodzinne drzewa genealogiczne stworzone przez członków Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego można oglądać w naszym muzeum w Dawnej Wozowni. Wystawa zbiega się z jubileuszem 18-lecia powstania OTG.

Stowarzyszenie Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne (OTG) powstało w 2005 roku. Za cel postawiło sobie rozwijanie i propagowanie w południowej Wielkopolsce inicjatyw, postaw oraz działań badawczych i popularyzatorskich w zakresie szeroko pojmowanej genealogii, ale także historii, która z nią jest ściśle powiązana.  OTG współorganizowało także trzy konferencje historyczne (2007, 2008 i 2009) dotyczące m.in. przeszłości klasztornego Ołoboku, Republiki Ostrowskiej i Powstania Wielkopolskiego w powiecie ostrowskim oraz 95 rocznicy wybuchu I wojny światowej. Było współorganizatorem konferencji archeologicznej w 2015 roku, której tematem przewodnim była archeologia Ziemi Ostrowskiej. W 100-lecie obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego OTG zorganizowało w listopadzie 2018 roku Konferencję Historyczną nt. „Powstanie Wielkopolskie w regionie ostrowskim” z udziałem 13 prelegentów, m.in. historyków, regionalistów i literaturoznawców. Do ważnych przedsięwzięć OTG należy zaliczyć: wystawy drzew genealogicznych przygotowanych przez członków oraz sympatyków OTG (2007, 2010 i 2015), cykl ekspozycji pod wspólną nazwą „Ocalić od zapomnienia…” organizowanych od 2009 roku z inicjatywy Grażyny Karolak.

Wystawa w Muzeum w Lewkowie potrwa do połowy listopada. Kuratorkami wystawy są: Grażyna Karolak z Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i Joanna Karpowicz z Muzeum w Lewkowie, która także stworzyła projekt graficzny wystawy i jest autorką aranżacji wystawy w Dawnej Wozowni.