Hafciarki wystartowały z warsztatami w Lewkowie

Opublikowano 1 lutego 2024, 08:16

Najmłodsza chętna do nauki haftu angielskiego i haftu nasnutkowego ma 11 lat. Celinka, bo o niej mowa, pokazała, że chcieć to móc i pracuje nad wyhaftowaniem serwetki. W Muzeum w Lewkowie ruszył warsztaty hafciarskie, które prowadzi hafciarka i koronkarka z Głogowej k. Raszkowa Pani Donata Kaczocha.

Pani Donata Kaczocha jest w tej chwili jedyną w regionie – po Stanisławie Kowalskiej, nestorce rzemiosła czepkarskiego z Goliny – twórczynią czepków jarocińskich, krotoszyńskich i ostrowskich. Uszyła czepce dla swojego Zespołu „Głogowianie”, w którym także tańczy, wykonała także czepce dla innych wielkopolskich zespołów. Odtwarza stare wzory, np. bamberskie z Poznania. Od 2023 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wykonać dwa hafty: haft angielski czyli dziurkowany i haft nasnuwany czyli snutka golińska, która zupełnie niedawno została wpisana na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego. Snutka golińska nie jest łatwa, jest bardzo dużo etapów jej wykonania, trzeba to robić umiejętnie i precyzyjnie, żeby ona na końcu wyglądała dobrze i estetycznie. Jakie cechy powinna mieć osoba chcąca wyhaftować serwetkę? Trzeba być wytrwałym, cierpliwym, mieć dobre oczy – podkreśla Donata Kaczocha.

Jeśli będą kolejni chętni to dyrektor muzeum deklaruje udostępnienie miejsca dla kolejnej grupy zainteresowanej podobnymi warsztatami. Najbliższe zajęcia odbędą się 5 lutego i 26 lutego.