Noc w Muzeum w Lewkowie

Opublikowano 22 maja 2024, 09:45

Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach wieczornych i nocnych, zwykle  urozmaicona wieloma, nietypowymi lub inaczej pokazanymi wydarzeniami. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast w całej Europie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

W tym roku w naszym muzeum atrakcji nie zabrakło. Szczególną popularnością cieszył się pokaz mody z lat ’20 i ’30 XX wieku przygotowany przez Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze.

Oprócz pokazu mody zorganizowano warsztaty kulinarne w kuchni pałacowej – tym razem w nawiązaniu do przewodniej tematyki rowerowej Nocy w Muzeum pieczono serowe oponki i przygotowano napój z hyćki czyli z kwiatu czarnego bzu. Wszystko to pod okiem specjalistek w tej dziedzinie Pań Wiesławy i Sylwii Poterek z Pysznie(z)Jem. Na piętrze pałacu w Sali Edukacyjnej odbywały się warsztaty mydlarskie łączone z niezwykle ciekawą historią brudu i walki z nim, przewodnikiem po tej opowieści była Pani Hanna Wojtyczka.

Odwiedzający w tym dniu lewkowskie muzeum mogli posłuchać historii rzeźb Pawła Brylińskiego z ust autorów wystawy “Nikifor rzeźby. Paweł Bryliński” Ewy i Michała Chmielewskich. Od godziny 17.00 nieprzerwanie do 20.00 po pałacu tłumy chętnych oprowadzało aż 5 przewodników wśród nich historyk, autor książki o Wojciechu Lipskim Dariusz Pryczak i Rafał Walkow, który prezentował historię ziemiaństwa jako warstwy społecznej.