Qultura 21 w Muzeum

Opublikowano 21 listopada 2023, 10:40

Stowarzyszenie Qltura 21 podsumowało w sobotę w Muzeum w  Lewkowie ostatnie lata swojej działalność, w szczególności projekt „Porozmawiajmy o …naszej miejscowości”, który członkowie organizacji realizowali od końca ubiegłego roku .

Projekt „Porozmawiajmy o..” jest głęboko zakorzeniony w potrzebie stworzenia strategii rozwoju Gminy Ostrów Wielkopolski. Udaliśmy się zatem do wszystkich miejscowości, aby zapytać lokalną społeczność o ich potrzeby. Zdziwiliśmy się, że nie zawsze chodzi o drogę czy kanalizację. Bardzo często mieszkańcy wskazywali np. na brak więzi społecznych oraz na potrzebę spotkań – powiedział Dariusz Pryczak, sekretarz naszej gminy i inicjator projektu.

Prezes Stowarzyszenia Qltura21 Gabriela Wejman mówiła o dotychczasowych sukcesach organizacji na niwie promocji edukacji, realizacji projektów oraz pomocy lokalnej społeczności. Wśród największych sukcesów Qltury21 była doraźna pomoc w akcjach charytatywnych. Członkowie Stowarzyszenia uzbierali w różnego rodzaju akcjach w sumie ponad 250 tysięcy złotych i przekazali poszczególne kwoty potrzebującym.

Pierwsze popandemiczne podsumowanie zbiegło się z finałem pleneru fotograficznego „4 pory roku w Lewkowie”, nad którym patronat objął wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk. Od jesieni tamtego roku powstawały wyjątkowe ujęcia fotograficzne otoczenia Pałacu w Lewkowie, wnętrz zabytku oraz detalu znajdującego się w murach posiadłości Lipskich. Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach fotograficy odebrali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie . Grand Prix pleneru – puchar, nagroda główna oraz dyplom powędrowały do Pani Hanny Bukowczyk, która w absolutnie niezwykły sposób pokazała wszystkie 4 pory roku w Lewkowie . Joanna Karpowicz, grafik naszego Muzeum opracowała i przygotowała  plenerową wystawę, którą można podziwiać w ogrodzie różanym, w parku.

Stowarzyszenie Qltura21 przyznało także tradycyjnie tytuł „Uqlturalniony na miarę XXI wieku”. Tym razem otrzymał go Pan Adam Wasiela, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Z tej okazji uhonorowano go pamiątkową statuetką, a także okazjonalnym filmem, w którym wypowiadają się najbliższe osoby. Wieczór w Wozowni Muzeum dopełnił występ wokalistki Lilianna Giernalczyk.