Świat zmysłów – nowa interaktywna wystawa

Opublikowano 27 listopada 2023, 07:52

Od 25 listopada 2023 roku w naszym Muzeum można podziwiać nową wystawę interaktywną “Świat zmysłów”, sprowadzoną do Lewkowa dzięki współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem wystawy „Świat zmysłów” jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów. Na wystawie znajduje się ok. 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka.

Wystawa “Świat zmysłów” składa się z trzech części, przedstawiających różne spojrzenia na działanie zmysłów. W każdej z nich znajdziemy eksperymenty dotyczące innych zmysłów. Są to:  
– Receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego
– Mono i stereo 
– Oszukać zmysły  

W potocznej mowie często używamy określeń: słyszę, widzę, dotykam, czuję. Nie zastanawiamy się jednak w jaki sposób z otaczającego nas świata odbieramy wrażenia wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe czy dotykowe. Dzieje się to za sprawą zmysłów – niezwykłej umiejętności organizmu do odbierania sygnałów z otoczenia i przetwarzania ich na impulsy nerwowe, które biegną wzdłuż rdzenia kręgowego do mózgu i z powrotem.

Autorami wystawy są: dr Maciej Kluza oraz dr hab. Ewa Wyka. Wystawa mieści się w budynku dużej oranżerii. Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2024r.