Wiesław Ochman w Lewkowie

Opublikowano 6 lipca 2023, 12:00

Od 9 sierpnia do 10 września 2023r. będzie można w budynku Dawnej Wozowni podziwiać obrazy autorstwa znakomitego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana.

Wiesław Ochman. Fot. PAP/A. Rybczyński,
źródło: https://dzieje.pl/postacie/wieslaw-ochman

Podczas Wernisażu zatytułowanego „Malowany Świat Wiesława Ochmana” pokażemy kilkadziesiąt dzieł autorstwa Mistrza: od końca lat 70-tych do czasów obecnych. Są to obrazy o tematyce polskiej oraz hiszpańskiej. Dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Oskara i Jarosława Świtałów oraz z kolekcji Wiesława Ochmana.

Wiesław Ochman to znakomity śpiewak operowy o światowej renomie, ale znacznie mniej osób wie, że to także kolekcjoner i malarz, a także doktor honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którą ukończył
w 1960 roku uzyskując dyplom inżyniera.
To była wspaniała uczelnia. Ona pozwoliła mi zachować dystans do tego, co robię. W sztuce potrzebny jest dystans. Jak ktoś rano wstaje, żegna się i mówi: “jestem wspaniałym artystą”, to popołudnie będzie miał gorsze.

Podczas pierwszej części spotkania z Mistrzem 10 września 2023r. Wiesław Ochman opowie o swoim życiu:
o dzieciństwie, o pierwszych zamiłowaniach do malarstwa i śpiewu, o tym jak student Akademii Górniczo Hutniczej stał się światowej sławy śpiewakiem operowym, o pierwszych występach jako zawodowy śpiewak,
o występach zagranicznych m.in. w La Scali, w The Metropolitan Opera, w Operze Paryskiej, na festiwalach
w Glandybourne, czy Orange, o współpracach i przyjaźniach z najwybitniejszymi artystami XX wieku, jak: Herbert von Karajan, Teresa Stratas, Renata Scotto, Tito Gobbi, Mario del Monaco, Placido Domingo, Luciano Pavarotti. Wiesław Ochman opowie także o swojej pasji do malarstwa, o tym jak patrzy na swój malowany świat, o swoim mistrzu prof. Czesławie Rzepińskim i o tym, jak kolekcjonować dzieła sztuki.

W trakcie finisażu, miłośnicy Wiesława Ochmana będą mogli porozmawiać z Mistrzem, wziąć autograf, czy zrobić pamiątkowe zdjęcia.