Wystawa Szymborskiej

Opublikowano 20 grudnia 2022, 08:30

Od 4 stycznia do końca lutego 2023r. Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy w Dawnej Wozowni będzie można oglądać wyklejanki autorstwa Wisławy Szymborskiej.

Na wystawie czasowej, która w Wielkopolsce otwiera rok poświęcony Szymborskiej w roku jej setnych urodzin, będzie można zobaczyć aż 50 prac naszej Noblistki. To nie lada gratka i już dziś zapraszamy do Lewkowa.

– W latach 70. brakowało kartek pocztowych. Poetka zaczęła w ten sposób korespondować z przyjaciółmi. Kolaże traktowała jak rodzaj prywatnego listu, dlatego opierała się przed pokazywaniem prac publicznie. Wiemy, że solidnie przygotowywała się do tej plastycznej twórczości, gazety kupowała m.in. w antykwariatach – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Wyklejanki nie były dziełem przypadku. Po śmierci poetki okazało się, że miała w domu teczki z posegregowanymi skrawkami. Na każdej opis: „oczy”, „ręce”, „wąsy”. Wszystko przygotowane do pracy. Znajomi wiedzieli o tej pasji i przynosili stare, czasem nawet XIX-wieczne gazety, żeby mogła z nich wycinać. Sama poetka była na przykład wierną czytelniczką magazynu „National Geographic”.

Wyklejanki pochodzą ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

Wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmu o Wisławie Szymborskiej “Koniec i początek” w reżyserii Johna Alberta Jensena.