Jak nas oszukuje mózg – wkrótce kolejna interaktywna wystawa w naszym Muzeum

Opublikowano 28 lipca 2023, 10:58
zdjęcie przedstawia dłoń położoną na jednym z czarno-białych eksponatów, w tle czarno-biała grafika w kwadraty tworząca iluzję optyczną

Do końca lipca  w Muzeum w Lewkowie  można oglądać wystawę “Wszystko jest liczbą”, wystawę interaktywną – przygotowaną przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa poświęcona jest różnym działaniom i doświadczeniom matematycznym. Jednak to nie koniec współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. – W listopadzie w Lewkowie będzie można doświadczyć kolejnej wystawy interaktywnej, tym razem nie matematycznej, ale związanej z naukami biologicznymi pt. „Świat zmysłów”.

Jak to się dzieje, że słyszę, widzę, dotykam, czuję? W jaki sposób z otaczającego nas świata odbieramy wrażenia wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe czy dotykowe. – Celem wystawy „Świat zmysłów” jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów. Na wystawie znajdzie się blisko 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka.

Tematyka wystawy jest prezentowana poprzez doświadczenia wykonywane samodzielnie przez widza. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. W ten sposób widz, samodzielnie eksperymentując, przemienia się z biernego obserwatora we współtwórcę wystawy i bawiąc się zdobywa nową wiedzę. 

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z tematyką wystawy dzięki samodzielnie wykonywanym doświadczeniom. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. Wystawa składa się z trzech części, przedstawiających różne spojrzenia na działanie zmysłów. W każdej z nich znajdziemy eksperymenty dotyczące innych zmysłów. Są to:  

  • Receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego 
  • Mono i stereo 
  • Oszukać zmysły  

Autorami wystawy są: dr Maciej Kluza oraz dr hab. Ewa Wyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa do Lewkowa przyjedzie w połowie listopada. Warto zarezerwować terminy na jej zwiedzanie.

zdjęcie przedstawia eksponat pod tytułem Rysowanie w Lustrze - Patrząc w lustro spróbuj napisać swoje imię, oraz ulotkę wystawy Świat Zmysłów