Muzeum z niezwykłym darem

Opublikowano 9 sierpnia 2023, 12:57

Z przyjemnością informujemy, że nasze Muzeum otrzymało wspaniały dar – obraz olejny przedstawiający wiejski pejzaż z sianokosami. Darczyńcą jest ksiądz kanonik Roman Krzyżaniak, proboszcz parafii w Bralinie. 

Ksiądz Roman Krzyżaniak sam maluje obrazy, w Bralinie organizuje plenery malarskie, ale też samodzielnie odnawia obrazy i potrafi je konserwować, ukończył specjalistyczne studia w Toruniu. Obraz, który dziś jest już w Muzeum w Lewkowie, ksiądz Roman zakupił na targu staroci we Wrocławiu w latach 90. Sprzedający mówił mi podczas transakcji, że wcześniej obraz był w pałacu Lipskich – bez określania czy eksponowany był w kancelarii w pałacu w Lewkowie czy też w Górznie.

– W momencie kupna obraz był bez ramy, widać było na nim  ślady po kulach. Z przekazów historycznych wiemy, że wojska rosyjskie gdy w czasie wojny zajmowały majątki ziemian, to często dla zabawy strzelano do płócien. Tu widać było także ślady po kulach – opowiada ksiądz kanonik Roman Krzyżaniak.

Obraz będzie można zobaczyć z Kancelarii w której można też podziwiać księgi inwentarzowe, księgi dokumentujące prowadzenie i zarządzenie majątkiem. W szafie są pozostałości po dawnym ogromnym księgozbiorze rodziny Lipskich, który liczył ponad 10 tysięcy woluminów.

Bardzo nas cieszy, że pojawiają się ludzie, którzy ofiarowują muzeum książki, drobiazgi z wyposażenia, a także – jak w przypadku księdza Romana – obraz. Jesteśmy otwarci jako muzeum na takie dary przekazywane nam również w długotrwały depozyt.

zdjęcie obrazu przedstawiającego sianokosy oprawionego w drewnianą, zdobną ramę
Ksiądz kanonik Roman Krzyżaniak przekazujący obraz dyrektor Sylwii Nowickiej
ksiądz kanonik Roman Krzyżaniak oraz dyrektor Sylwia Nowicka oglądają przekazywany obraz