Nagroda w plebiscycie Ostrowianin Roku 2022

Opublikowano 17 kwietnia 2023, 08:50

Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy nagrodzony w plebiscycie Ostrowianin 2022 roku w kategorii Wydarzenie kulturalne. Nagrodę wręczono podczas gali w Ostrowskim Centrum Kultury 23 marca 2023r.

Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego za decyzję o ratowaniu tego zabytku, z kasy budżetu województwa wyasygnowano na ten cel blisko 15 milionów złotych i dodatkowo z unijnego programu WRPO pozyskano 13 milionów złotych. Dziękuję Panu Marszałkowi Markowi Woźniakowi za konsekwencję w działaniu.

Podziękowania należą się także radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, dyrektorowi Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim
w Poznaniu Panu Włodzimierzowi Mazurkiewiczowi, ale także poprzednim dyrektorkom tej placówki Agnieszce Gibasiewicz i Sylwii Kucharskiej
i całemu zespołowi muzeum za serce i ogrom pracy włożony w trudny czas prac planistycznych, remontowych i organizacyjnych.

Obiekt jest piękny i służy dziś społeczności. Tylko w ciągu 5 pierwszych miesięcy działania Pałac w Lewkowie odwiedziło ponad 10 tysięcy osób – mówiła podczas odbierania nagrody Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Zgodnie z regulaminem plebiscytu, nominowanych wybrała kapituła tworzona przez laureatów tytułu Ostrowianina Roku z lat poprzednich, honorowego patrona – przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego oraz organizatorów. Konkurs Ostrowianin Roku organizowany był po raz 29. Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Strefa Kultury.

Pałac Lipskich w Lewkowie przeszedł prawdziwą metamorfozę w latach 2018-2022. Renowacji poddano park, budynek pałacu oraz oficynę
i budynek Dawnej Wozowni. Odtworzono polichromie i sztukaterie wewnątrz pałacu, w piwnicy obiektu powstała dawna pałacowa kuchnia,
w której organizowane są warsztaty kulinarne.

Pałac w Lewkowie zaprojektował w stylu klasycystycznym Jan Christian Kamsetzer – nadworny architekt Stanisława Augusta. Powstawał w latach 1788-1791, jest równolatkiem Konstytucji 3 Maja. Należy do pierwszej serii rezydencji klasycystycznych w Wielkopolsce i jest wierną kopią pałacu
w Siernikach koło Wągrowca. Pałac jest murowany, piętrowy, na rzucie prostokąta z czterokolumnowym wgłębnym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Na frontonie widnieje maksyma ,,Sobie, Swoim Przyjaciołom, Potomności”. Najbardziej oryginalną cechą pałacu i zjawiskiem unikalnym na terenie całej ówczesnej Polski jest sposób opracowania elewacji. Ozdobiono je niezwykle obficie dekoracją sztukatorską, malarską oraz rzeźbą pełnoplastyczną. Program dekoracyjny nawiązuje do rzemiosła wojennego (elewacja frontowa) oraz rodowo-heraldycznego.

Dekoracje wnętrz, zwłaszcza polichromie o charakterze iluzjonistycznym, pochodzą z ok. 1800 roku a wykonał je Antoni Smuglewicz.

Muzeum w Lewkowie jest Samorządową Instytucją Kultury podległą Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu.