Najbardziej pogięta wystawa mebli w Wielkopolsce

Opublikowano 14 grudnia 2023, 08:16

Na wystawie w Dawnej Wozowni możemy zobaczyć ponad 60 thonetowskich mebli – od kołyski po garderobę, stoliki kawiarniane, serię krzeseł, mebelki dziecięce i zestaw dla niani. Pochodzą z prywatnej kolekcji Pawła Michalskiego z Radomia, który po raz pierwszy tak pokaźną jej część pokazuje na wystawie w kraju.

Chciałbym zaprosić do obejrzenia tej wystawy, by zobaczyli Państwo jak historia meblarstwa w stylu Thoneta została do dziś zachowana, podtrzymywana przez wiele firm na całym świecie, które do tej pory produkują te meble. Meble, które Michael Thonet wymyślił, są meblami ponadczasowymi i nie straciły nic na aktualności. Stoły, krzesła, stoliki okolicznościowe, kawiarniane, fotele bujane, kanapy. Ten styl, który jednak zmieniał się na przestrzeni blisko 200 lat, trwa do dziś.

Za najcenniejszy element swoje kolekcji Paweł Michalski uważa zupełnie inny mebel.

To klęcznik. Jest on wyjątkowy, wykonany jest tak, że dziś trudno byłoby znaleźć producenta, który podjąłby się wykonania mebla w tamten, unikatowy sposób.

Najbardziej znane jest krzesło „14”. Do tej pory jest produkowane, w dziesiątkach milionów sztuk. Krzesło numer 14 składa się z 6–8 drewnianych elementów, klejonych i wzmocnionych wkrętami.

W 2002 roku Austria wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z krzesłem Thoneta nr 14. Słynne krzesło można także zobaczyć w filmie “Kabaret” z Lizą Minnelli. Amerykański fotograf Bob Willoughby w 1960 roku sfotografował Marilyn Monroe na planie filmu “Pokochajmy się”

Wystawa potrwa do 3 marca 2024 r. Za jej wizualną część odpowiada grafik Muzeum – Joanna Karpowicz.