Poloneza czas zacząć!

Opublikowano 17 kwietnia 2024, 11:04

Zapraszamy na koncert oraz warsztaty taneczne pod tytułem Poloneza czas zacząć odbywające się w ramach Festiwalu Muzyka Dawna – Persona Grata.

1 maja 2024, Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie
15:00 lekcja tańca
16:30 koncert Poloneza czas zacząć

Lekcję poloneza dla każdego poprowadzą tancerze zespołu Varsavia Galante:

Aleksandra Andruszkiewicz i Edgar Lewandowski

Wykonawcami koncertu będą:

Katarzyna Drogosz – fortepian
Arte dei Suonatori kameralnie

Program:

Johann Schobert – Kwartet fortepianowy Es-dur op. 14 nr 1
Maria Szymanowska – Polonez f-moll
Franciszek Mirecki – Duo op.17 na wiolonczelę i fortepian
Feliks Janiewicz – Polonez z Tria na dwoje skrzypiec i wiolonczelę op.12
Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy Es-dur KV107

Okres największej popularności poloneza jako tańca dworskiego przypada na XVIII i pierwszą połowę XIX wieku. Jest to także okres, w którym zyskał ogromną popularność jako miniatura instrumentalna i jako taki przeszedł ewolucję od uroczystego tańca użytkowego, poprzez utwór pełen zadumania i melancholii po afektowane i nierzadko wirtuozowskie kompozycje prezentowane w salach koncertowych.

Wydarzenie będzie składać się z dwóch części. Pierwsza, która odbędzie się przed głównym wejściem do pałacu, to prezentacja poloneza przez parę tancerzy specjalizujących się w tańcu historycznym i warsztaty dla publiczności, podczas których można będzie nauczyć się kroku poloneza i podstawowych układów tanecznych. Druga część to koncert muzyki kameralnej wypełniony polonezami i innymi tańcami epoki Oświecenia.

Wstęp wolny.

Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je odebrać osobiście w kasie Muzeum w Lekowie lub zarezerwować mailowo pisząc na adres Info@muzeumwlewkowie.pl