Nikifor rzeźby – nowa wystawa w Muzeum w Lewkowie od 3 maja

Opublikowano 16 kwietnia 2024, 11:02

210. rocznica urodzin Pawła Brylińskiego jest przyczynkiem do zorganizowania wystawy rzeźb tego ludowego rzeźbiarza z Masanowa. Obok rzeźb będzie można oglądać również fotografie autorstwa Ewy Chmielewskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 maja 2024r. o godzinie 15.00 w Dawnej Wozowni w Muzeum w Lewkowie. Na sobotę i niedzielę 4 i 5 maja zaplanowano oprowadzanie kuratorskie przez autorów wystawy – o godzinie 12.00 i 14.00.

Zdjęcie przedstawia plakat na środku zdjęcie rzeźby Jezusa opierającego się na ręce. Na górze na granatowym tle napis" Paweł Bryliński Nikifor Rzeźby"
Na dole na granatowym tle napis Wystawa współpraca Ewa i Michał Chmielewscy 03.05.2024-30.06.2024

Na wystawie w Dawnej Wozowni będzie można zobaczyć rzeźby Chrystusa Frasobliwego, Chrystusa Pojmanego, Chrystusa Ukrzyżowanego, krucyfiksy, figury Matki Bożej Różańcowej, Pietę, św. Józefa. Wystawę uzupełnią zdjęcia dzieł Pawła Brylińskiego.

Zarówno krzyże, jak i słupy zdobione rzeźbami, nazywano Bożymi Mękami. Stawiano je na cmentarzach, mogiłach, na rozstajach dróg, w lasach, ogrodach. Kapliczki zawieszano na drzewach. Figury umieszczano we wnękach na frontach domów. Są dwa zasadnicze rodzaje rzeźb artysty z Masanowa. Pierwszy obejmuje samodzielne rzeźby Chrystusa na krzyżach, słupach i kapliczkach oraz samodzielne rzeźby świętych w kapliczkach. Z kolei drugi rodzaj stanowią wyobrażenia świętych, podporządkowane bryle krzyży i słupów przydrożnych. Cały program ikonograficzny był z jednego pnia, najczęściej dębowego – tłumaczy Ewa Chmielewska, autorka wystawy.

Paweł Bryliński urodził się 21 czerwca 1814 r. w Wieruszowie. Jako rzeźbiarz był najprawdopodobniej samoukiem. W 1835 r. Bryliński, już żonaty, przeniósł się do Wielowsi Klasztornej, gdzie miał małe gospodarstwo rolne. Niedługo później osiedlił się w leżącym w pobliżu Masanowie. Tu właśnie urodził mu się jedyny syn Stanisław. Z tą wsią Bryliński był związany do końca życia i z nią jest identyfikowany jako „boży snycerz z Masanowa”. Bryliński wiódł życie wędrownego rzeźbiarza. Z nastaniem wiosny opuszczał dom z wózkiem wypełnionym narzędziami.

Podczas wykonywania pracy mieszkał najczęściej u fundatora krzyża lub słupa. Jako materiału używał głównie grubych belek dębowych lub sosnowych. Wielometrowe słupy lub krzyże zdobił rzeźbami, które przytwierdzał do nich. Rzadziej rzeźbiarz wycinał rzeźby bezpośrednio w drzewcu krzyża. Najczęstszym motywem ikonograficznym była tematyka Wielkiego Tygodnia. Tego typu słupy i krzyże nazywane są popularnie „Bożą Męką”. Szczególnie imponujące są krzyże i słupy zawierające po kilkanaście rzeźb np. krzyż w Kani. Swoje prace upiększał polichromią, stosując żywe kolory. Pracował nieustannie – blisko 50 lat. Pierwszą znaną datowaną rzeźbą jest słup z Ołoboku z 1840 r., a ostatnią – krzyż w Masanowie z 1885 r. Zmarł 18 kwietnia 1890 r. w Masanowie.

Duża część krzyży i kapliczek została zniszczona podczas II wojny światowej. Rzeźby, które przetrwały okupację, poddały się wpływowi czasu, warunkom atmosferycznym i szkodnikom. Niektóre przeniesiono po konserwacji do kościołów, inne oddano do muzeów lub są też przechowywane w domach. Część dzieł pozostała na swoich miejscach.

Pawła Brylińskiego odkrył w 1934 r. poznański etnograf Stanisław Błaszczyk i nazwał go „Mistrzem z Masanowa”. Pierwszą wzmiankę o nim zamieścił w 1935 r. w „Kurierze Literacko-Naukowym”. Wystawy w Muzeum w Lewkowie nie udałoby się zorganizować bez pomocy Państwa Ewy i Michał Chmielewskich. Od 1999 r. zajmują się poszukiwaniem i opisywaniem rzeźb Pawła Brylińskiego. Dotąd udało się znaleźć 136 takich obiektów w ponad 70. miejscowościach w Południowej Wielkopolsce.

Wystawa w Muzeum w Lewkowie będzie dostępna od 3 maja do końca czerwca 2024r.