„Przyczynki do oceny wydarzeń w Wielkim Księstwie Poznańskim” – od 26.12 do nabycia w Muzeum!
„Przyczynki do oceny wydarzeń w Wielkim Księstwie Poznańskim” – to najnowsza pozycja wydana przez Muzeum w Lewkowie. – Książka jest niezwykła z kilku powodów. To pierwsze tłumaczenie całości książki napisanej przez Wojciecha III Lipskiego i wydanej w 1848 roku własnym sumptem, a dotyczącej wydarzeń w Wielkim Księstwie Poznańskim w 1848r. Po drugie – w 2025r. przypadają dwie ważne rocznice dotyczące Wojciecha Lipskiego, zwanego w rodzinnej tradycji “Wojciechem z brodą”. – to 170 rocznica śmierci i 220 rocznica rodzin – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.
Wojciech Lipski napisał swe dzieło podczas prac na forum Sejmu Pruskiego, a opublikował je w berlińskim wydawnictwie braci Unger. 100-stronicowa broszura nosiła tytuł . „Beiträge zur Beurtheilung der Ereignisse im Grossherzogthum Posen im Jahre 1848” czyli „Przyczynki do oceny wydarzeń w Wielkim Księstwie Poznańskim”.
– Broszura ta adresowana była do polityków niemieckich (stąd język, w którym została napisana), a celem jej było przedstawienie wydarzeń roku 1848 na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego, uwypuklając polski punkt widzenia, a przeciwdziałając jednocześnie antypolskiej propagandzie, oraz pozyskanie życzliwości przynajmniej części ówczesnej niemieckiej (a ściśle rzecz biorąc pruskiej) klasy politycznej. Ponieważ był czynnym i zaangażowanym uczestnikiem wydarzeń Wiosny Ludów w Wielkopolsce (był m.in. prezesem Powiatowego Komitetu Narodowego na terenie powiatu odolanowskiego z siedzibą w Ostrowie), miał dużą wiedzę na temat politycznych i militarnych aspektów powstania wielkopolskiego w roku 1848 – wyjaśnia Jarosław Biernaczyk, historyk.
Przetłumaczenia 100 stron broszury poświęconej wydarzeniom Wiosny Ludów 1848 w dawnym Poznańskiem podjęła się germanistka Iwona Grzesiek.
– Przetłumaczenie tej publikacji z języka niemieckiego było dla mnie dużym zaszczytem i wyróżnieniem. Z historią Wojciecha Lipskiego i jego krewnych spotkałam się już w dzieciństwie. Lipscy żyli we wspomnieniach moich bliskich, którzy z wielkim szacunkiem opowiadali o patriotyzmie, pracowitości, oddaniu sprawom społecznym oraz mądrości życiowej tej zasłużonej dla Wielkopolski rodziny. Jak się okazuje, był to dopiero początek. W kolejnych latach uczyłam się bowiem w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Założycielami i głównymi fundatorami “Wielkopolskiej Szkoły Edukacji Narodowej” – jak nazywa się tę placówkę – są ksiądz Jan Kompałła oraz Wojciech Lipski. Każdy absolwent i absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego, wie doskonale, jak ważną postacią – w historii zarówno naszej szkoły, jak i całego regionu – był Wojciech Lipski . Z tym większą radością przyjęłam propozycję przetłumaczenia jego książki – podkreśla Iwona Grzesiek.
Fot. Okładka zaprojektowana przez Pawła Frąszczaka i oryginał z 1848r.