Wojciechy 2023

Opublikowano 21 czerwca 2023, 11:17

Uroczysta sesja Rady Powiatu Ostrowskiego z wręczeniem nagrody Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego – im. Wojciecha Lipskiego, ustanowionej w roku jubileuszu 125- lecia Powiatu Ostrowskiego,  na cześć pierwszego polskiego starosty Wojciecha Lipskiego, ponownie odbyła się w Pałacu Lipskich w otoczeniu Zespołu Pałacowo- Parkowego w Lewkowie. Nagrody Starosty Ostrowskiego im. Wojciecha Lipskiego wręczone zostały po raz 6.

To wyjątkowa nagroda i wyjątkowi laureaci. Nagroda swoim charakterem nawiązuje do rozwoju rolnictwa w regionie i pracy organicznej wśród społeczności lokalnej szerzonych przez patrona. W tym roku nagroda trafiła w ręce 8 zasłużonych laureatów wybranych ostatecznie przez powiatową kapitułę.

Uroczystość uświetnili muzycy z Big Bandu Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego, wykonujący m.in. utwór Krzysztofa Komedy- Trzcińskiego z przedstawienia „Śniadanie u Tiffaniego”. Gwiazda wieczoru była lewkowianka z pochodzenia Daria Stachowicz- absolwentka Wydziału Wokalnego oraz Wydziału Chóralistyki, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Początki jej muzycznej edukacji sięgają ostrowskiej szkoły muzycznej. Jest laureatką wielu nagród na konkursach międzynarodowych, m.in. w słowackiej Žilinie, Viva Calisia w Kaliszu, a także w Kapsztadzie w RPA. Była artystką Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Obecnie, oprócz koncertów solowych, prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie nauczania śpiewu. Towarzyszyła jej na pianinie Katarzyna Neugebauer od ponad dekady związana z wrocławskim środowiskiem muzycznym. Współpracuje z Akademią Muzyczną, Narodowym Forum Muzyki oraz Operą Wrocławską. Regularnie gości na międzynarodowych konkursach w charakterze pianisty współpracując z wieloma wybitnymi dyrygentami oraz śpiewakami. Posiada w swoim dorobku 4 płyty CD.

Uroczystość uświetnili również rekonstruktorzy, którzy prezentowali kostiumy z epoki.