Wręczenie nagród “Izabella” w Lewkowie

Opublikowano 28 maja 2024, 11:00

W pałacu w Lewkowie przyznano Izabelle, nagrody w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku, których patronem jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. To dla naszego muzeum był ogromny zaszczyt móc gościć przedstawicieli najlepszych wielkopolskich muzeów.

– Nagrody to dowód na to, że w Wielkopolsce są wydarzenia, publikacje, dorobek naukowy, który warto zauważyć i docenić. Wszystkim gratuluję dokonań, a szczególnie nagrodzonym i laureatom. Spotkanie wielkopolskich muzealników, podobnie jak w poprzednich edycjach nagrody, odbywa się w pięknym miejscu, tym razem w pałacu Lewkowie, z którego jesteśmy dumni. Kultura w Wielkopolsce ma swoje miejsce. W niedługim czasie wszystkie nasze instytucje kultury, bardzo często zabytkowe i wiekowe, przejdą modernizację i remonty, co się im należało. Cieszę się, że poza przedstawicielami instytucji marszałkowskich, są z nami dzisiaj przedstawiciele innych muzeów, tych państwowych i tych mniejszych, samorządowych. Tym muzeom jest trudniej wykreować coś interesującego i spektakularnego, a jednak im się udaje.– mówił podczas gali Marszałek Marek Woźniak.

Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2023” w poszczególnych kategoriach trafiły do Muzeum Narodowego w Poznaniu za organizację wystawy  japońskiego projektanta Kenya Hary, Muzeum Okręgowego w Lesznie za działania edukacyjne inspirowane postacią Jana Jonstona, z kolei Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zostało nagrodzone za książkę poświęconą prof. Józefowi Kostrzewskiemu. Muzeum w Szreniawie zdobyło tym razem Grand Prix dwukrotnie – za akcję promocyjną z okazji 50-lecia samochodu rolniczego Tarpan oraz prace konserwatorsko-restauratorskie przy secesyjnej, fajansowo-marmurowej ladzie sklepowej z pocz. XX w.

Nagrody wręczył 24 maja 2024 roku w pałacu Lipskich Marszałek Marek Woźniak, patron honorowy inicjatywy. Podczas uroczystej gali wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2023” uhonorowane zostały inicjatywy muzealne, spośród 60 zgłoszonych aplikacji w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje. Nagrody i wyróżnienia trafiły też do muzealników z Koszut, Kępna, Leszna, Konina, Szamotuł, Trzcianki, Rogalina, Śremu, Kościana i na Lednicę.

Nagroda specjalna została przyznana dr. Janowi Maćkowiakowi – od 2021 roku dyrektorowi Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, byłemu Prezesowi Zarządu Fundacji Muzeów Wielkopolskich.  Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej. Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy, gdzie odbyła się piątkowa gala, jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.