Koncert Agnieszki Greinert w Lewkowie

Opublikowano 28 maja 2024, 11:07

Pochodząca z Ostrowa Wielkopolskiego artystka Agnieszka Greinert wystąpiła w Muzeum w Lewkowie w Sali Balowej z koncertem pieśni Dalidy. „Ku Słońcu” to koncert piosenek artystki we współczesnych brzmieniach Pawła Jabłońskiego i Marcina Jagiełły, z nowymi przekładami piosenek autorstwa Andrzeja Maculewicza i Agnieszki Greinert. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Strefa Kultury.

Jolanda Cristina Giliotti, włoszka urodzona w Kairze. Karierę wokalną jako Dalida rozpoczęła w Paryżu, z którym związana była do końca swoich dni. Zostawiła po sobie 500 piosenek. Śpiewała w 8 językach – francuskim, włoskim, angielskim, hiszpańskim, flamandzkim, niemieckim, hebrajskim i arabskim. Zawsze aktualna i otwarta na nowe muzyczne trendy. Jako pierwsza, piosenką „J’attendrai” z 1976, wylansowała we Francji styl disco. W Polsce najbardziej znanym jej utworem jest zaśpiewany z Alainem Delonem „Paroles, paroles”. Uwielbiana i doceniana – 70 złotych płyt na całym świecie. Oscar za Światowy Sukces Piosenkarski. Szlagiery takie jak „Gigi l’amoroso”, „Il venait d’avoir dix-huit ans”, nie schodziły z pierwszych miejsc na listach 12-tu różnych krajach. Czarowała niepowtarzalną barwą swojego głosu. Zadziwiała kreatywnością i pracowitością. To wielobarwne Osobowe muzyczne piękno zatrzymało Agnieszkę Greinert na dłużej. Historia życia – sukces zawodowy Dalidy, pomieszany z tragediami w życiu osobistym na tyle ją poruszyła, że zaczęła głębiej wczytywać się w teksty piosenek, słuchać wywiadów z artystką. To stało się jej inspiracją i drogowskazem w wyborze utworów. Tak oto narodziła się Dalida Agnieszki Greinert.

Agnieszka Greinert – aktorka, pedagog, wokalistka. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie skrzypiec oraz II stopnia w klasie śpiewu. Dyplomowana aktorka Wydziału Aktorskiego łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi (1995). Pięciokrotna laureatka PPA we Wrocławiu (wyróżnienie od prof. Bardiniego 1994). Nagrodzona również:
– I nagrodą na Festiwalu Piosenek Francuskich w Lubinie (1996)
– I nagrodą na Festiwalu Piosenek A. Osieckiej w Warszawie (1999)
– wyróżniona na Festiwalu Sztuki i Estrady w Warszawie (2004)
Pracowała w Teatrze Nowym, Arlekin i Teatrze Muzycznym w Łodzi. Współpracowała także z Teatrem w Radomiu, jak i Muzycznym Teatrem w Gliwicach. Od 1996 wykładowca w łódzkiej Szkole Filmowej w przedmiocie Piosenka, od roku 2014 w stopniu doktora habilitowanego. Ma na swoim koncie również wyreżyserowanie muzycznego spektaklu dyplomowego wg swojego scenariusza „Longplay” 2009. Z pasją zgłębia wciąż piękno i siłę przekazu dźwięku, doskonaląc swój warsztat wokalny, by tym doświadczeniem móc dzielić się w pracy pedagogicznej, zarówno uczelnianej, jak i na warsztatach pracy z głosem.

Marcin Jagiełło – pianista, klawiszowiec, muzyk sesyjny i producent. Porusza się na co dzień w wielu stylistykach – nieobca jest mu muzyka klasyczna, jazzowa, czy współczesne, popowe brzmienia. Jako członek niewielkich, kameralnych składów aż do wielkich orkiestr występował u boku takich artystów jak Kuba Badach, Andrzej Piaseczny, Justyna Steczkowska, Łukasz L.U.C. Rostkowski, Piotr Rogucki czy Anna Karwan. Brał również udział w nagraniach wielu albumów muzycznych, zarówno w charakterze pianisty jak i producenta. Obecnie współtworzy zespół Rezerwat, Rebel Babel Ensamble i Planety, akompaniuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (PWSFTviT) w Łodzi oraz regularnie występuje jako muzyk sesyjny.