Wystawa porcelany Kolmaru w Lewkowie dłużej

Opublikowano 19 lutego 2024, 08:13

Mamy bardzo dobrą informację dla osób, które pytały o możliwość wydłużenia wystawy porcelany chodzieskiej w Muzeum w Lewkowie. Autor kolekcji Pan Piotr Marzec zgodził się wydłużyć o miesiąc jej prezentację w Lewkowie, co więcej, w kwietniu czeka nas oprowadzanie kuratorskie z autorem kolekcji. W Pałacu Lipskich można podziwiać porcelanę chodzieską w logo KOLMAR – to blisko 350 elementów porcelany i porcelitu z lat 1939- 1945 produkowanych w czasie II wojny w zakładzie przejętym przez niemieckiego okupanta.

To unikatowa wystawa. Nigdy dotąd w Polsce nie była prezentowana porcelana Kolmaru w takiej okazałości – mówi autor wystawy Piotr Marzec. – W okresie 1939 – 1945 produkowane były między innymi fasony wcześniej wykorzystywanych form znanych z Fabryki w Ćmielowie i Chodzieży takie jak 520, 510, 600, Lwów, Gładki, Alice, Spała, Feston, Cieszyn, Empire. Produkowany był również fason, który po wojnie nazwano Poznań. Powstawały w tym okresie wazony, patery i inna galanteria porcelanowa. Ciekawostką są zachowane a produkowane w tym okresie plakietki propagandowe. Jest to wyrób biskwitowy i najprawdopodobniej tworzył dużą kolekcje.

W 1939r. Niemcy włączyli w swoje granice część ziem polskich, w tym Wielkopolskę, a nazwę Chodzieży zmieniono na Kolmar. Czyli powrócono do niemieckiej nazwy z okresu przełomu wieków. Niemcy  zlikwidowali istniejącą w Chodzieży fabrykę fajansu. Powstało jedno przedsiębiorstwo pod nazwą „Porzellan Steingutfabrik in Kolmar”. Trzeba jednak przyznać, że produkcję porcelany unowocześniono w tym czasie zamieniając stare parowe urządzenia na elektryczne. Od 1942 roku wprowadzono produkcję wyrobów porcelitowych. Zmienił się również asortyment produkcji porcelany. W okresie II Wojny Światowej produkowano głównie wyroby techniczne, porcelanę apteczną i wyroby stołowe z grubościennej porcelany tzw. porcelany kantynowej/ restauracyjnej. Niewielki procent całej produkcji stanowiły wyroby cienkościenne, delikatne i bardzo ekskluzywne. W polskich archiwach nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o tym, jakie fasony serwisów obiadowych, garniturów kawowych i herbacianych oraz pozostałych wyrobów porcelanowych były produkowane w tym okresie. Nie znamy też dokładnych ilości wyprodukowanej porcelany. Wszystkie informacje, jakie mamy na temat ówczesnej produkcji, to wyroby porcelanowe które przetrwały do naszych czasów.

Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia 2024 roku