Muzeum z prestiżową nagrodą

Opublikowano 2 lipca 2024, 07:02

Nasze muzeum laureatem w konkursie Zabytek zadbany. Pałac Lipskich jest jedynym zabytkiem nagrodzonym w tym roku z Wielkopolski i jednym z zaledwie 6 nagrodzonych. W 2024 roku  przyznano 18 nagród w 6 kategoriach. Sześć zabytków otrzymało tytuł laureata konkursu „Zabytek Zadbany”, wyróżnienia otrzymało 12 obiektów. Organizatorem konkursu są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. 

Jury konkursu, na podstawie zgłoszeń, zweryfikowanych przez pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dokonało oceny i wyboru nagrodzonych obiektów. W tegorocznej edycji konkursu zostało ocenionych 67 zabytków18 z nich zostało nagrodzonych. 

Muzeum w Lewkowie został doceniony w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu. W uzasadnieniu czytamy: “Muzeum w Lewkowie – Zespołowi Pałacowo-Parkowego za kompleksowe prace budowlane, konserwatorskie i rewaloryzacyjne w cennym zespole pałacowo-parkowym doby klasycyzmu w Lewkowie, które przywróciły mu dawną świetność i pozwoliły na całościowe udostępnienie mieszkańcom i turystom”.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego procedurę organizacyjną prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych zrealizowanych zgodnie z najważniejszymi standardami badawczymi i wykonawczymi.

Modernizacja lewkowskiego muzeum pochłonęła blisko 27 milionów złotych – 13 mln to środki pochodzące z unijnego programu WRPO, 14 milionów dołożył Urząd Marszałkowski w Poznaniu, któremu obiekt podlega. Tylko w 2023 roku odrestaurowany zabytek odwiedziło ponad 22 tysiące osób.

– Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu – pałac to jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań – mówił podczas otwarcia w październiku 2022r. marszałek Marek Woźniak.

Konkurs :Zabytek zadbany” szczyci się wieloletnią tradycją – rozstrzygany jest corocznie od prawie 50 lat. W tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” zgłoszono 78 obiektów – 67 z nich przeszło etap oceny formalnej. Oficjalne wręczenie nagród zaplanowano na 30 września 2024r.