“Nauczono nas płakać bez łez…” – wykład otwarty

Opublikowano 13 października 2023, 10:15

Muzeum w Lewkowie- Zespół Pałacowo-Parkowy nawiązało współpracę z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Zapraszamy Państwa do Dawnej Wozowni na wykład Jolanty Sowińskiej-Gogacz z Muzeum, podczas którego opowie o mrocznej wojennej karcie historii kierowania dzieci, także z naszego regionu, do obozów koncentracyjnych – w ramach projektu „Nauczono nas płakać bez łez…”.

Otwarty wykład odbędzie się  20 października 2022r. (piątek) – o godzinie 17.00.

Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi przechowuje listy obozowe dzieci, dokumenty związane z pobytem wybranych dzieci w obozie, księgę pochówków ludności polskiej w Łodzi z okresu II wojny światowej (Cmentarz Rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha w Łodzi). Archiwizuje również materiały audiowizualne, ale i samo jest inicjatorem kolejnych produkcji – w tym muzycznych. Ballada o dzieciach z ul. Przemysłowej autorstwa Lecha Makowieckiego powstała w oparciu o melodię popularnej kołysanki „Na Wojtusia z popielnika…”. Utwór „Tu się liczył tylko numer” powstał w hołdzie więźniom obozu i został zaprezentowany 11 grudnia 2021 r. z okazji 79. rocznicy pierwszego transportu małych więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Zapraszam
Sylwia Nowicka

stary dokument niemiecki z czarno-białym zdjęciem chłopca. Nad zdjęciem napis Polen_Jugendvermahrlager
Zawiadomienie o śmierci w obozie Jana Tratowskiego, sygnatura MTN-Ł/A-7407