Podsumowanie 2023

Opublikowano 9 stycznia 2024, 11:49

16 wystaw czasowych, 12 plenerów fotograficznych i plastycznych, 132 różnorodne warsztaty – plastyczne, florystyczne, ceramiczne, przyrodnicze, ale przede wszystkim kulinarne – tylko w grudniu z oferty warsztatów wypiekania pierników skorzystało 35 grup, 15 koncertów – aż 4 w listopadzie i 3 w styczniu, 43 lekcje muzealne – najwięcej w maju, bo aż 8 różnych tematów. W maju – mimo deszczowej aury – z Nocy w Muzeum skorzystało ponad pół tysiąca osób, sporym zainteresowaniem cieszył się także spektakl teatralny grupy “Trzy po trzy”. Hitem była wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Prace Noblistki po raz pierwszy pokazano w Wielkopolsce.

– “Dzieje się w tym Lewkowie” – to chyba najczęściej słyszane przeze mnie zdanie w 2023 roku. I rzeczywiście Muzeum w Lewkowie ożyło, organizowane przez nas wystawy czasowe cieszą się zainteresowaniem, wiele stowarzyszeń pozytywnie odpowiedziało na propozycję współpracy. To dzięki współpracy ze stowarzyszeniami w Lewkowie było aż 9 koncertów. Mam nadzieję, że przyszły rok także będzie frekwencyjnie dobry – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w  Lewkowie, instytucji kultury, która podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu.

Muzeum zostało otwarte po 4-letnim solidnym remoncie 3 października 2022r. I od tego czasu miejsce to odwiedziło blisko 26,5 tysiąca osób.

Dyrektor zaprezentowała także plany na 2024 rok. 14 stycznia będzie w pałacu koncert kolęd Kwartetu z gwiazdką, w marcu prawdopodobnie pałac w Lewkowie będzie miejscem kręcenia pełnometrażowego filmu, w maju planujemy kolejną Noc w Muzeum z atrakcjami, w czerwcu przypada 130 rocznica urodzin Ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego, ostatniego współwłaściciela Lewkowa.

Od 10 października 2024r. przez miesiąc w Muzeum w Lewkowie będziemy mieć prace Pabla Picassa. A w wakacje – o ile wszystko uda się dopiąć – przyjedzie do nas potężna wystawa malarstwa polskiego i europejskiego ze zbiorów Muzeum KUL. W czerwcu artyści chcą powtórzyć plener malarski w parku w Lewkowie wraz z wystawą poplenerową. No i pracujemy nad odtworzeniem gabinetu ostatniego Ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego. Gabinet chcemy ulokować na piętrze pałacu. Cały czas poszukujemy pamiątek po rodzinie Lipskich, zarówno dokument, jak i księgozbiór uległy bowiem w czasie II wojny światowej rozproszeniu.

Nasze muzeum przygotowuje się do wydania dwóch publikacji i wdrożenia systemu audioprzewodników. W parku ma w 2024 roku powstać ścieżka edukacyjna z opisami drzew, niewykluczone że na terenie zespołu pałacowo-parkowego stanie pasieka – To nawiązanie do czasów, gdy majątkiem tym zarządzali Lipscy, którzy mieli jedną z większych pasiek w regionie, liczącą 400 uli. Co więcej, to tu prowadzona była prawdziwa praca organiczna i nauczanie jak dobrze zarządzać gospodarką, kursy w 1852 roku w Lewkowie prowadził Józef Dzierżon. Dziadek Wisławy Szymborskiej wspomina w swoich pamiętniku pt: Burzliwe fortuny obroty. Mój pamiętnik (1831-1881) wspomina “…byłem dwa tygodnie na wykładanej nauce pszczelarstwa przez Dzierżona w Lewkowie” s. 156
W 2023r. w Muzeum odbyły się kilka sesji fotograficznych m.in. z udziałem Grupy Baletowej Gwiazda, która wydała kalendarz z fotografiami zrealizowanymi na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Muzeum też otrzymało kilka nagród i wyróżnień w 2023r. Do Lewkowa powędrowała nagroda muzealników Izabella 2023r. – za kompleksową modernizację zabytku oraz wyróżnienie w kategorii Wydarzenia Kulturalne Roku w ramach plebiscytu Ostrowianin Roku.