Unijny Festyn w Lewkowie

Opublikowano 16 maja 2024, 08:33

W sobotę w naszym muzeum odbył się festyn zorganizowany w ramach Dni Otwartych Funduszy Unijnych. Uczestnicy mogli skorzystać z darmowych warsztatów wyrabiania lizaków, tworzenia obrazów ze szkła weneckiego, wziąć udział w spacerze po parku prowadzonym przez ornitologa Pawła T. Dolatę, posłuchać koncertu Młodzi dla Unii stworzonego przez Adama Wasielę, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle flagi utworzonej z kwiatów i zjeść tort przygotowany specjalnie na tę okazję. Rozdawane były również drobne upominki.

Ćwierćwiecze Samorządu Województwa Wielkopolskiego prosi się o podsumowanie. Tym bardziej, że w tym roku świętujemy nasze polskie i wielkopolskie 20- lecie w Unii Europejskiej.  Tym razem jednak nie będzie to podsumowanie w liczbach, nie w twardych wskaźnikach ekonomiczno-gospodarczych czy ratingach finansowych, ale w próbie dostrzeżenia… różnicy. Znaczącej różnicy między Wielkopolską 1998 roku a Wielkopolską dziś, do czego każdego z Państwa zachęcam! Jedni nazywają to skokiem cywilizacyjnym, inni zmianą na lepsze, po prostu. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by zobaczyć, że zmieniliśmy się nie do poznania. Wielkopolska wypiękniała. Powinniśmy być dumni – dumni z naszej wspólnoty i z siebie, bo Wielkopolska to MY – podkreśla Marszałek Marek Woźniak.

Pałac Lipskich również skorzystał z unijnego dofinansowania.

Na modernizację zabytki ponad 13 milionów złotych to środki pochodzące z unijnego programu WRPO. Pieniądze pozyskał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, któremu obiekt podlega. 3 października minął rok od zakończenia trwającej cztery lata gruntownej modernizacji zabytku i rozpoczęcia działalności muzeum w nowej odsłonie. Całość prac pochłonęła 27 milionów złotych, z czego 13 milionów to środki unijne pozyskane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Kolejne 14 milionów pochodziło z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. Razem na czteroletnią modernizację wydatkowano 27 milionów złotych. Obiekt zyskał nowy blask, ale też nowe funkcje i co ważne – cieszy się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, nie tylko z Południowej Wielkopolski.

Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem modernizacji był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele. Pałac na parterze stał się muzeum, na I piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne.

3 października 2022r. Marszałek Marek Woźniak powierzając mi funkcję dyrektora tej wyremontowanej placówki podkreślał, że same mury nie wystarczą. Że w ten obiekt trzeba wprowadzić życie. Po roku mogę śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma instytucjami muzealnymi z całego kraju m.in. z Muzeum w Rogalinie , Muzeum Dzieci Polskich. Pracujemy nad publikacjami dotyczącymi rodziny Lipskich i Lewkowa, ponieważ muzeum w Lewkowie co prawda działa od końca lat 90, jednak do teraz nie dorobiło się monograficznej publikacji. Czas to zmienić. – mówiła dyrektor naszego muzeum Sylwia Nowicka.

DOFE to co roku setki wydarzeń i tysiące odwiedzających, którzy mogą skorzystać z szerokiej gamy propozycji spędzenia wolnego czasu w całym kraju. A wszystko dzięki beneficjentom, którzy otwierają drzwi swoich projektów, oferują zniżki, darmowe wejścia lub po prostu prezentują pomysły zrealizowane dzięki środkom unijnym.